W poniedziałek, 5 lipca kolejne ograniczenia dla wjeżdżających na Słowację

Słowacja po raz kolejny wprowadza ograniczenia dla wjeżdżających do kraju. Rząd naszych południowych sąsiadów chce w ten sposób zapobiec kolejnej fali koronawirusa. Chce także uchronić obywateli Słowacji przed nową odmianą – deltą.

W związku z tym zamkniętych zostanie większość przejść granicznych, a na tych otwartych będą ograniczenia. Na Słowację swobodnie będą mogli wjechać wszyscy zaszczepieni przeciw COVID-19 dwiema dawkami, ale po 14-dniach od przyjęcia drugiej (szczepionki firm Pfizer, Moderna, AstraZeneca).

Swobodnie granicę mogą przekroczyć też ci, którzy przebyli chorobę COVID-19 i wciągi 180 dni zaszczepieni zostali przynajmniej jedną dawką. W tym przypadku musi minąć też 14 dni od przyjęcia drugiej dawki.

Wszyscy pozostali objęci zostaną 14-dniową kwarantanną. Może ona zostać skrócona już po 5 dniach jeśli test PCR będzie miał negatywny wynik.Każdy wjeżdżający na teren Słowacji oprócz przejeżdżających musi zarejestrować się na stronie www.korona.gov.sk/ehranica.

Od 5 lipca w naszym regionie otwarte przejścia graniczne będą w Jurgowie i Chyżnem. Oznacza to, że granica zostanie zamknięta w Chochołowie, Lipnicy Wielkiej – Winiarczykówce, w Niedzicy i na Łysej Polanie.

Przechodząc przez przejścia pieszo – rowerowe w Chochołowie, Lipnicy Wielkiej, Szczawnicy, Sromowcach Niżnych, Kacwinie, czy Łapszance (o ile nie zostaną zamknięte), należy liczyć się z kontrolą. Uważać należy też na tatrzańskich szlakach.

Niespełniających warunki słowackie, czeka wspomniana kwarantanna.

Źródło: Góral Info fot. poglądowa